18.05.2022
Doğal Müttefikimiz Torymus sinensis

Orman köylülerimizin önemli bir gelir kaynağı ve önemli bir odun dışı orman ürünü olan kestaneye arız yaptığı tespit edilen Kestane gal arısına karşı faydalı böcek olan Gökçebey'de bulunan Orman Zararlılarıyla Mücadele Laboratuvarında üretilen 720 "torymus sinensis" Zonguldak Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz, Bölge Müdürümüz Sayın Faruk Bayraktaroğlu, Kilimli İlçe Kaymakamı Sayın Necdet Özdemir, B.Ü Öğretim Üyesi Doç Dr. Yafes Yıldız' ın katılımıyla düzenlenen etkinlikle Kilimli ilçesine bağlı Göbü köyü ormanlarına bırakıldı.

2021yılında Zonguldak ve Bartın ormanlarında görülen ve kestane ormanlarına zarar veren kestane gal arısı zararlısıyla mücadele için harekete geçen Bölge Müdürlüğümüz 2021 yılında 2.400 adet Torymus sinensis'i zararın hasıl olduğu alanlarda salımı gerçekleştirmişti.

Bartın Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız katılımcılara gal arısı ile ilgili mücadele hakkında bilgiler verdi. Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu ise “Torymus sinensis, doğası gereği sadece kestane ağacına oluşan gallere yumurtasını bırakır. Yumurtadan çıkan larva, kestane gal arısının larvasından beslenerek kestane gal arısını tüketip gallerden çıkmasını engeller. Her yıl düzenli üretimle kestane ormanlarımıza salınacak Torymus sinensis, yerleşik duruma geçerek sayısı artacak ve böylelikle kestane gal arısının popülasyonunu baskılayıp kestane ağaçlarında gal oluşumunu azaltarak doğa dengeye ulaşacaktır. Bizlerin sevindiren nokta geçen yıl salımı yapmış olduğumuz 'torymus sinensis' dediğimiz faydalı böcek buraya yerleştiğini görmek" dedi.

Zonguldak Valimiz Sayın Tutulmaz ise salım etkinliğinin ardından yaptığı açıklamada “ İlimiz ve kestane ile ilgili üretim yapılan bütün iller için önemli bir dönüm noktasındayız. Geçen yıl malumunuz tutup tutmayacağı şeye başlandı. Ümit vardı ama elimizde delil yoktu. Geçen ki saldığımız böceklerin bu bölgede tutunmaya başladığını gördük. Bu önemli bir aşama. Bu aşamayı görmek bize ümit veriyor. Kestane bizim ilimiz başta olmak üzere önemli bir ürün. Bu ürünü bizim kaybetmememiz gerekiyor. Bunun içinde mücadele edilmesi gerekiyor. Mücadele kimyasal da biyolojik de olabilir. Ortamı da zararlı hale getirebiliyor. Biyolojik mücadele bu yönüyle doğal mücadele. Müdürümüzün de söylediği gibi biraz zaman gerekiyor. Sevindirici tarafı yine üniversitemiz orman genel müdürlüğümüz bu konuda güzel bir iş birliği yapıyorlar bundan uzun vadede bir sonuç çıkacak buna inanıyoruz" şeklinde konuştu.

 Yazdır