08.06.2022
"Gençleştirme" Orman Mühendislerinin Sanatıdır

Kayın (Fagus orientalis Mill) ara tohum yılı tespit çalışmalarına başlandı. Yenice İşletme Müdürlüğü tensil (gençleştirme) sahalarında incelemelerde bulunan Bölge Müdürümüz Sayın Faruk Bayraktaroğlu, koyu renk yapraklı kayın ağaçlarında çiçek kurullarında bol tohum tespit çalışmalarına katıldı.

Yenice İşletme Müdürü ve İşletme Şeflerinin hazır bulunduğu inceleme çalışmalarının ardından açıklama yapan Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu "Ormanlarımızı geliştirmek ve sağlıklı olarak sürdürülebilirliğini sağlamak için tüm gayretimizle çalışıyoruz.

Baharla birlikte dağlarımızın yeşerdiğini, dallarımızın tomurcuklandığını, çalışmalarımızın ürünlerinin topraktan çıkıp filizlendiğini görmekten çok büyük mutluluk duyuyoruz.

Ormanlarımızda yürüttüğümüz her çalışma, geleceğe yaptığımız yatırım, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli ve güzel mirastır.​

Asli Ağaç Türlerimizi Koruyoruz..

Silvikültürden anlasın yada anlamasın herkesin ilk aklına gelen şey gençleştirmedir. Çünkü gençleştirme orman mühendislerinin sanatıdır. Gençleştirmeye, biz nesil diyoruz, tensil diyoruz. Tensil demek yenilik demek gelecek demektir. Ormanlarımızın sürekliliği açısından gençleştirme çalışmalarına 2021'de olduğu gibi 2022 yılında da devam edeceğiz" dedi.

İncelemelerinin ardından Bölge Müdürümüz Sayın Bayraktaroğlu kayın tohumların gelişimlerinin gözlemlenerek temmuz ayı sonu ağustos ayı başındaki embriyo durumlarına göre tohumlama ile ilgili silvikültürel çalışmaların yapılmasını talimatladı.Yazdır