14.11.2022
Zonguldak'ta Türkiye Yüzyılına Nefes Olduk

​Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle, gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak, ormanlarımızı korumak amacıyla her yıl 11 Kasım da kutlanması uygun görülen "Milli Ağaçlandırma Günü'nü kutladık.

2022 yılında Zonguldak İli Devrek İlçesi Bılık Köyünde düzenlenen fidan dikim törenine Zonguldak Valisi Sn. Mustafa Tutulmaz, Bölge Müdürümüz Sn Faruk Bayraktaroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş,İl Jan.Komutanı Kd.Alb. Cezmi Yalınkılıç, il protokolü sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarımız katıldı.

35 bin adet lavanta fidanın toprakla buluştuğu törende konuşan Bölge Müdürümüz Sn Faruk Bayraktaroğlu " Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edilen Milli Ağaçlandırma Günü’nde “Türkiye Yüzyılına Nefes” olmak için tesis ettiğimiz tıbbi ve aromatik bitki bahçemizde 'de birlikte fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Bir fidanı toprakla buluşturmak; ülkemize güzel bir hizmet, çocuklarımıza da sağlıklı bir nefes olacaktır. Sevginiz bir ağaç gibi kök salsın. Toprakla buluşan her fidan, aydınlık geleceğimize bıraktığımız en kıymetli mirastır. Milletimizin desteğiyle, yurdumuzun her köşesini yeşillendirmeye devam edeceğiz.

100 yıllık bir çınar olacak Cumhuriyetimizin, Türkiye Yüzyılı’na uzanan dallarını birlikte oluşturmak için 2,1 dekarlık alanda 45.000 adet fidanla Türkiye Yüz Yılı logosunu oluşturduk.

Bugün Bartın, Karabük ve Zonguldak ilerimizde ve ilçelerimizde 14 lokasyonda 1.729 dekar alanda 350.000 adet fidanı aynı anda toprakla buluşturuyoruz.

Ormanları geçmişin mirası değil, geleceğe emanet olarak düşünmek zorundayız. İşte tam da bu güzelleştirme azmi ve arzusuyla,183 yıllık orman teşkilatı olarak, gece gündüz demeden yazın köz, kışın buz üzerinde ormanı korumanın vatan savunması olduğu bilinciyle çalışıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından hep birlikte fidan dikim alanına geçildi. Protokol fidanının dikilmesinden sonra sahaya dağılan katılımcılar binlerce fidanı toprakla buluşturdu.

Aynı anda tüm katılımcılara 1.000 adet ceviz fidanı dağıtıldı.


Yazdır